Slutställning 2013

Kriterierna för att kvalificera sig till stipendiet är resultatbaserat och delas ut till en flicka och en pojke under 14 respektive 16 år enligt följande punkter:

  1. Spela SALK Open, Båstadtennisen samt JSM inne och utomhus.
  2. Poängberäkning: vinnare 5 p, finalist 3 p,semifinalist 2 p, kvartsfinalist 1 p.
  3. Poängen i de fyra tävlingarna läggs samman. Om två personer hamnar på samma poäng så avgör antal segrar, annars delas stipendiet.
  4. Stipendiet för flickor respektive pojkar under 14 år är på 15 000 kr, samt att moderklubben erhåller 7 500 kr.
  5. Stipendiet för flickor respektive pojkar under 16 år är på 25 000 kr, samt att moderklubben erhåller 12 500 kr.
[divider] [/divider]
Slutresultat 2013
F 14 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOT
Julita Saner, Hallstahammars TK 5 2 5 2 14
Lisa Zaar, Enskede LTK 2 5 7
Alexandra Viktorovich, Tabergsdalens TK 1 1 2 3 7
Josefin Opitz, MBTK 5 1 6
Julia Saving, Saltsjö-Duvnäs TK 3 3
Vilma Berglund, Alingsås TK 3 3
Hanna Schmidt Axelsson, MBTK 3 3
Emelie Kjellen, Elfsborg Tennis 2 1 3
Venla Andersson, Finland 2 2
Melis Yasar, Fair Play TK 2 2
Malin Falk Saltsjö- Duvnäs TK 2 2
Rebecca Ehn, Lidköpings TK 1 1 2
Hermon Mikael, Karlskrona TK 1 1 2
Ida Ferding, Västerås-Fridnäs TK 1 1
Ebba Rosberg, MIK 1 1
Nicoline Möler Palmgren, Båstad/Göta TS 1 1
Liza Marzelius, Ullevi TK 1 1
Matilda Widgren, Trollbäcken TK 1 1
Olma Helgi, Fair Play TK 1 1
Amanda  Citre Malmö Bellevue TK 1 1
Ebba Holmberg SALK 1 1
F16 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOT
Kajsa Rinaldo Persson, Växjö TS 5 5 3 5 18
Fanny Östlund, Upsala TK 1 3 5 3 12
Sandra Örtevall, SALK 2 2 2 6
Siri Viktorsson, MIK 2 1 2 5
Mirjam Björklund, SALK 2 2 4
Emma Milicevic, Tabergsdalens TK 1 1 1 1 4
Isabelle Entenza, SALK 3 3
Julia Rosenqvist, Båstad/Göta TS 1 1 1 3
Klara Alenäs, Marks TK 2 2
Arezo Ghannadan, Linköpings TK 1 1 2
Ida Jarlskog, Allmäna TK Lund 1 1 2
Anna Herman, Växjö TS 1 1 2
Adna Sofradzija, Jönköpings TK 1 1
P14 SALK SM inne Båstadtennis SM ute TOT
Karl Friberg, Örebro TK 3 3 5 3 14
Jonas Eriksson Ziverts, SALK 5 1 1 5 12
Joel Åkerlund, NpTK 1 5 2 2 10
Filip Hallin, MIK 2 2 3 7
Hjalmar Condé, KLTK 2 1 2 5
Gustav Eklöw, KLTK 2 1 3
Marcus Lind, Fair Play TK 1 1 1 3
Masi Sarpola, Finland 2 2
Victor Dahlstrand, Helsingborgs TK 1 1 2
Pontus Hällgren, Trollbäckens TK 1 1
Filip Tensing, SALK 1 1
Linus Bergevi, Helsingborgs TK 1 1
Stefan Petroviv Ullevi TK 1 1
Gorgi Attling Näsbyparks TK 1 1
Simon Wibler Växjö TS 1 1
P16 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOT
Mikael Ymer, SALK 1 5 5 5 16
Dragos Madaras, Helsingborgs TK 5 3 2 3 13
Filip Malbasic, SALK 1 3 2 6
Sam Taylor, Ullevi TK 2 2 1 5
Erik Samulesson, Åhus TK 1 2 1 4
Marcus Vidgren, Trollbäckens TK 1 2 3
Ingildsen, Danmark 3 3
Gilbert Jäger, MIK 2 2
Jonatan Lundstedt, Fair Play TK 2 2
Nils Heimer, USIF 1 1 2
Joel Gamerov, Örebro TK 1 1 2
Felix Svensson, Ljusdals TK 1 1
Hannestad, Danmark 1 1
David Norfeldt, GLTK 1 1
Henrik Atlevi, Fair play TK 1 1
Teodor Tonelid, KLTK 1 1
Jesper Åkerlund Näsbypark TK 1 1