Slutställning 2014

Kriterierna för att kvalificera sig till stipendiet är resultatbaserat och delas ut till en flicka och en pojke under 14 respektive 16 år enligt följande punkter:

  1. Spela SALK Open, Båstadtennisen samt JSM inne och utomhus.
  2. Poängberäkning: vinnare 5 p, finalist 3 p,semifinalist 2 p, kvartsfinalist 1 p.
  3. Poängen i de fyra tävlingarna läggs samman. Om två personer hamnar på samma poäng så avgör antal segrar, annars delas stipendiet.
  4. Stipendiet för flickor respektive pojkar under 14 år är på 15 000 kr, samt att klubben erhåller 7 500 kr.
  5. Stipendiet för flickor respektive pojkar under 16 år är på 25 000 kr, samt att klubben erhåller 12 500 kr.
[divider] [/divider]
Slutställning 2014
F 14 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Karolina Tilander, Järfälla TS 0 1 5 5 11
Melis Yasar, Fair Play TK 5 2 1 8
Ida Ferding, Västerås-Fridnäs TK 0 5 2 7
Josefin Opitz, Malmö-Bellevue TK 3 0 1 3 7
Alexandra Viktorovitch, Tabergsdalens TK 1 3 3 7
Lisa Zaar, Enskede LTK 2 0 1 1 4
Amanda Citré, Malmö-Bellevue TK 0 2 1 1 4
Caijsa Henneman, Ullevi TK 0 1 2 3
Hanna Schmidt Axelsson, Malmö-Bellevue TK 0 1 2 3
Sydney Berlin, Fair Play TK 2 1 3
Paula Joukanen, Finland 2 0 2
Sonja Artemieva, Solna TK 1 0 1
Victoria Carlsten, Fair Play TK 1 0 1
Sofie Bömark Syversen, Norge 1 0 1
Karin Johansson,  Kristinehamns TK 0 1 1
Isabelle Källmén Fair Play TK 1 1
P14 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Johan Garpered, KLTK 5 5 2 5 17
Anton Örnberg, Kils TK 2 2 5 3 12
Jesper Klöv Nilsson, Ullevi TK 1 3 2 2 8
Erik Grevelius, Lidingö TK 3 2 5
Marko Vejnovic, TK Saab 0 1 3 4
Simon Yitbarek, Södertälje-Pershagens TK 1 1 1 3
Gustav Nävarp Falkenbergs TK 2 2
Roni Rikkonen, Finland 2 0 2
Kasper Qvarfordt, Växjö TS 1 1 2
Filip Tensing, SALK 1 0 1 2
Patrik Alvestrand, Norrköpings TK 0 1 1 2
Nikola Slavic, Enskede LTK 0 1 1
Isak Mulder, Fair Play TK 1 1
Rolan Jusupov, Södertälje-Pershagens TK 1 0 1
Milton Jonsson, Falkenbergs TK 1 1
Arvid Hjalte Falkenbergs TK 1 1
F16 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Ida Jarlskog, ATL 5 1 3 3 12
Miriam Björklund, SALK 5 5 10
Linnea Björk, Västerås-Fridnäs TK 2 5 2 1 10
Julia Rosenqvist, Båstad TS 1 3 2 6
Adna Sofradzija, Jönköpings TK 2 2 1 1 6
Julita Saner, Upsala TK 1 1 2 2 6
Sandra Örtevall, SALK 3 0 1 1 5
Kajsa Stegrell, SALK 1 1 1 1 4
Alexandra Almborg, ATL 0 2 2
Margareta Chadrina, Järfälla TS 1 0 1
Hanna Wikberg, KLTK 0 1 1
Mathilda Vidgren, Trollbäckens TK 1 1
P16 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Mikael Ymer, SALK 5 0 5 10
David Norfeldt, GLTK 2 2 5 1 10
Tobias Lindberget, Hörby-Höör TK 3 1 3 2 9
Gilbert Jäger, MIK 1 5 2 8
Karl Friberg, Båstad TS 1 3 1 3 8
Henrik Atlevi, Fair Play TK 1 1 2 4
Jonas Eriksson Ziverts, SALK 0 1 1 2 4
Filip Malbasic, SALK 2 0 1 3
Axel Oljons, SALK 0 2 2
Oskar Johnsson, Fair Play TK 0 1 1 2
Ilir Bashota, Lidköpings TK 1 0 1
Jakob Arvidsson-Ehn, Skövde TF 1 1
Almir Nokic, Åby TK 1 1
Arwid Nordqvist Södertälje Pershagen TK 1
Vinst = 5
Finalist = 3
Semifinal = 2
Kvartsfinal = 1