Slutställning 2015

F14 Victoria Carlsten, Fair Play TK  25 000 kr
F16 Alexandra Viktorovitch, Tabergsdalen TK 50 000 kr
P14 Kevin Chahaud, Falkenbergs TK 25 000 kr
P16 Karl Friberg, SALK 50 000 kr

Förutom spelarnas stipendie tilldelas klubbarna 10 000 kr vardera. Stipendierna kommer att delas ut under Stockholm Open veckan.

Kriterierna för att kvalificera sig till stipendiet är resultatbaserat och delas ut till en flicka och en pojke under 14 respektive 16 år enligt följande punkter:

  1. Spela SALK Open, Båstadtennisen samt JSM inne och utomhus.
  2. Poängberäkning: vinnare 5 p, finalist 3 p,semifinalist 2 p, kvartsfinalist 1 p.
  3. Poängen i de fyra tävlingarna läggs samman. Om två personer hamnar på samma poäng så avgör antal segrar, annars delas stipendiet.
  4. Stipendiet för flickor respektive pojkar under 14 år är på 25 000 kr, samt att klubben erhåller 10 000 kr.
  5. Stipendiet för flickor respektive pojkar under 16 år är på 50 000 kr, samt att klubben erhåller 10 000 kr.
F 14 SALK SM inne Båstad SM ute TOTALT
Victoria Carlsten, Fair Play TK 2 5 5   12
Caijsa Hennemann, Ullevi TK 5 3 3 1 12
Maria Petrovic Farsta TK     1 5 6
Cecilia Johansén,  SALK 3 0 1   4
Frida Furst, Trollbäckens TK 0 2 2   4
Svetlana Teterina, Spårvägens TK 1 1 1 1 4
Vanessa Widell Erzöz, Påvelunds Tennis       3 3
Anna Leijon, KLTK 0 2 1   3
Alice Ala-Kojola, Norrtälje TK 2 0     2
Zoe Kruger USA     2   2
Sara Dahlström, Enskede LTK       2 2
Angelina Melki, Farsta TK       2 2
Asia Chaabi, Hudiksvalls TK 1 0     1
Lilly Elida Håseth 1 0     1
Emilie Elde 1 0     1
Lisa Fagerberg, Lerums TK 0 1   1 2
Jessica Mridha,  KLTK 0 1     1
Leticia Temirhanova, SALK 0 1     1
Fanny Norin, Trollbäckens TK       1 1
           
F16 SALK SM inne Båstad SM ute TOTALT
Alexandra Viktorovitch,  Tabergsdalens TK 5 5   1 11
Julita Saner, Upsala TK 0 3 2 5 10
Karolina Tilander, Järfälla TS 3 0   3 6
Zue Kruger, USA     5   5
Molly Helgesson,  SALK 0 1 3 1 5
Lisa Zaar, KLTK 2 2   1 5
Ebba Rosberg, SALK 0 2   2 4
Hanna Schmidt Axelsson, Malmö-Bellevue TK 2 0 1   3
Melis Yasar,  Fair Play TK 1 1   1 3
Caijsa Hennemann, Ullevi TK     2   2
Sydney Berlin, Fair Play TK       2 2
Alexandra Almborg, ATL 1 1     2
Victoria Saldh, GLTK 1 0     1
Ida Ferding,  Västerås-Fridnäs TK 1 0     1
Victoria Carlsten, Fair Play TK     1   1
Emelie Kjellén, Elfsborg Tennis 0 1     1
Jaqueline Nylander Altelius, Lidingö TK     1   1
Svetlana Teterina, Spårvägens TK     1    
           
P14 SALK SM inne Båstad SM ute TOTALT
Kevin Chahoud, Falkenbergs TK 5 5 2 5 17
Viktor Arsov,  Örebro TK 1 3 5 1 10
Gustaf Ström, Bålsta TK 1 0 3 3 7
Albin Ekenros, Karlskrona TK 3 0   2 5
Tim Tordendahl, Enköpings TK 2 2 1   5
Rikard Rååd, Kils TK 0 2 1 2 5
Hugo Regnér,  Smålandsstenars TK 1 1 2 1 5
Ross Weibull, IS Göta 0 1 1 1 3
Leyton Rivera,  Fair Play TK 2 0     2
Fredrik Collyer 1 0     1
Philip Hobaek, Ullevi TK 0 1     1
Axel Olsson Mörk,  SALK 0 1     1
Karl-Fredrik Utheim Solna TK     1   1
Carl Gustavsson, Falköpings TK       1  
           
           
P16 SALK SM inne Båstad SM ute TOTALT
Karl Friberg, SALK 0 5 5 3 13
Jonas Eriksson Ziverts, SALK 0 3 3 5 11
Linus Bergevi, Helsingborgs TK 5 1 2 1 9
Filip Hallin, Mälarhöjdens IK Tennis 1 2 2   5
Anton Örnberg, Kils TK 2 0 1 2 5
Mathias Gavelin, Järfälla TS 3 0     3
Johan Garpered, KLTK 0 1 1 1 3
Simon Yitbarek, Södertälje-Pershagens TK 2 0     2
Viktor Thoresson,  Kils TK 0 2     2
Simon Wibler, Växjö TS       2 2
Ilir Bashota, Lidköpings TK 1 1     2
Jesper Klöv Nilsson, Ullevi TK     1 1 2
Erik Grevelius, Lidingö TK 1 0     1
Pontus Hällgren, Trollbäckens TK 1 0     1
Gustav Wogén, Karlskrona TK 0 1     1
Isak Mulder, Fair Play TK     1   1
Patrik Alvestrand, Norrköpings TK       1  
           
Vinst = 5          
Finalist = 3          
Semifinal = 2          
Kvartsfinal = 1