Slutställning 2017

Slutställning 2017

F14 Klara Milicevic, Tabergsdalen TK 50 000 SEK

P14  Isac Strömberg, Åkersberga TK  25 000 kr och Leo Borg, KLTK  25 000kr

F16 Caijsa Hennemann, Ullevi TK 100 000 SEK

P16 Gustaf Ström, Näsbypark TK 100 000 SEK

Förutom spelarnas stipendier tilldelas respektive klubb 10 000 SEK vardera, förutom (P14) där Åkersberga TK och KLTK delar på summan. Stipendierna kommer att delas ut under Stockholm Open 2017.

Kriterierna för att kvalificera sig för till stipendiet är resultatbaserat och delas ut till en flicka och en pojke under 14 år respektive under 16 år enligt följande punkter:

Spela SALK Open, Båstadtennis samt JSM utomhus och JSM inomhus under året.

Poängberäkning: vinnare 5p, finalist 3p, semifinalist 2p och kvartsfinalist 1p

Poängen i de olika tävlingarna summeras. Om två personer kommer på samma poäng avgör antal segrar och om detta är lika delas stipendiet mellan de inblandade.

Stipendiet för flickor och pojkar under 14 år är 50 000 SEK vardera samt respektive hemmaklubb erhåller 10 000 SEK.

Stipendiet för flickor och pojkar under 16 år är 100 000 SEK vardera samt respektive hemmaklubb erhåller 10 000 SEK.

P16 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Gustaf Ström, Näsbypark TK 5 3 5 5 18
Kevin Cahaud, Falkenberg TK 3 2 3 2 10
Viktor Arzov, Örebro TK 1 5 1 1 8
John Hallqvist Lithén, GLTK 2 1 2 1 6
Hugo Regnér, Smålandstenars TK 1 3 4
Rikard Rååd, Kils TK 2 1 3
Adam Heinonen, Växjö TS 1 2 3
P14 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Isac Strömberg, Åkerberga TK 2 5 3 10
Leo Borg, KLTK 1 2 2 5 10
Arsian Temirhanov, SALK 5 1 3 9
Timothy Carlsson Seger, Näsbyparks TK 1 5 1 2 9
Henrik Bladelius, Alingsås TK 3 2 2 7
Michael Minasyan, Danderyds TK 1 3 1 1 6
F16 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Caijsa Hennemann, Ullevi TK 1 2 5 8
Frida Bostrand Fair Play TK 5 2 7
Maria Petrovic, Farsta TK 5 2 7
Nelly Mezan, Farsta TK 1 1 5 7
Anna Leijon, KLTK 3 2 1 6
Maja Radenkovic, Helsingborgs TK 1 1 3 5
F 14 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Klara Milicevic, Tabergsdalens TK 5 5 5 5 20
Julia Lövqvist, Upsala TK 2 3 3 2 10
Louise Wikander, IS Göta Tennis 3 1 2 3 9
Johanna Bernhold, IS Göta 1 1 2 2 6
Isabella Persson, TK Saab 1 2 1 4
Anna Gao, Järfälla TS 1 2 1 4

Vinst = 5p

Finalist = 3p

Semifinalist = 2p

Kvartsfinalist = 1p

Med reservation för eventuella skrivfel