Slutställning 2018

F14 Nadia Mezan, Farsta TK och Agnes Mitteregger, Djursholms TK 25 000 SEK

P14 Elwin Gauffin, Näsbyparks TK 50 000 SEK

F16 Maria Petrovic, Farsta TK 100 000 SEK

P16 Leo Borg, KLTK 100 000 SEK

Förutom spelarnas stipendier tilldelas respektive klubb 10 000 SEK vardera, förutom (F14) där Farsta TK och Djursholms TK delar på summan. Stipendierna kommer att delas ut under Stockholm Open 2018.

Kriterierna för att kvalificera sig för till stipendiet är resultatbaserat och delas ut till en flicka och en pojke under 14 år respektive under 16 år enligt följande punkter:

Spela SALK Open, Båstadtennis samt JSM utomhus och JSM inomhus under året.

Poängberäkning: vinnare 5p, finalist 3p, semifinalist 2p och kvartsfinalist 1p

Poängen i de olika tävlingarna summeras. Om två personer kommer på samma poäng avgör antal segrar och om detta är lika delas stipendiet mellan de inblandade.

Stipendiet för flickor och pojkar under 14 år är 50 000 SEK vardera samt respektive hemmaklubb erhåller 10 000 SEK.

Stipendiet för flickor och pojkar under 16 år är 100 000 SEK vardera samt respektive hemmaklubb erhåller 10 000 SEK.

F 14 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Nadia Mezan, Farsta TK 3 5 3 1 12
Agnes Mitteregger, Djursholms TK 2 2 5 3 12
Tilde Strömquist, Sundsvalls TK 2 1 2 5 10
Johanna Bernhold, IS Göta tennis 5 1 1 2 9
Ida Johansson, Mälarhöjdens IK Tennis 1 3 2 2 8
Ruia Laura Mavi, Mälarhöjdens IK Tennis 1 2 1 4
F16 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Maria Petrovic, Farsta TK 5 3 5 1 14
Klara Milicevic, Tabergsdalens TK 2 5 2 3 12
Julia Lövqvist, Upsala TK 5 5
Nelly Mezan, Farsta TK 1 1 1 2 5
Vanessa Widell-Ersöz, GLTK 3 1 4
Maja Radenkovic, Helsingborgs TK 2 1 1 4
Frida Bostrand, Fair Play 1 1 2 4
P14 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Elwin Gauffin, Näsbyparks TK 5 3 5 3 16
Jeiden Saidizand, Upsala TK 3 5 1 1 10
Emilio Zielkowski, Norrköpings TK 2 1 2 5 10
Eldin Nokic, Åby TK 2 2 4
Henrik Bladelius 2 2 4
Tobias Wallin, Mälarhöjdens IK 2 1 1 4
P16 SALK SM inne BåstadTennis SM ute TOTALT
Leo Borg, KLTK 5 3 3 5 16
Isac Strömberg, Åkersberga TK 2 2 5 2 11
Linus Karlsson Halldin, Näsbyparks TK 1 5 1 2 9
Adam Heinonen, Växjö TS 3 1 1 1 6
Michael Minasyan, Danderyds TK 2 1 1 4
Jack Karlsson Wistrand, TK Hobby 1 2 1 4
Vinst = 5
Finalist = 3
Semifinal = 2
Kvartsfinal = 1

Vi reserverar oss för eventuella fel på sidan.